Jaguar do të shënojë 75 vjetorin e makinave sportive me F-Type special më vonë këtë vit

Auto

Jaguar do të shënojë 75 vjetorin e makinave sportive me F-Type special më vonë këtë vit

Më: 20 qershor 2022 Në ora: 19:18
Foto ilustrim

Jaguar është në një fazë ndryshimi të shpejtë pasi kërkon të bëhet një prodhues kryesor i automjeteve elektrike luksoze.

Dhe ky ndryshim i ri për markën Jaguar do të thotë se e gjithë linja e saj do të kërkojë një rinovim serioz.

Kështu, Jaguar është duke punuar shumë duke zhvilluar me shpejtësi një arkitekturë të porositur të automjeteve elektrike.

Por për të “përmbyllur ciklin”, prodhuesi planifikon të kalojë shumë kohë në Jaguar F-Type, i cili do të jetë makina e fundit sportive Jaguar me djegie të brendshme.

Në një intervistë me Auto Express, CEO i Jaguar Land Rover, Thierry Bolloré, shpjegoi të ardhmen e markës JLR.

Sipas Bolloré, Jaguar do të përdorë një platformë krejt të re EV që aktualisht është në zhvillim e sipër me ato testuese që do të dalin në rrugë shumë shpejt.

Kjo platformë e re do ta udhëheqë markën Jaguar në të ardhmen e saj të bazuar në EV, ku planifikon të shesë automjete elektrike të nivelit të lartë me çmimin prej 100,000 dollarë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat