Më i shpejtë në start se Formula 1, nga 0-100 km/h e arrin për 1.5 sekonda

Auto

Më i shpejtë në start se Formula 1, nga 0-100 km/h e arrin për 1.5 sekonda

Më: 21 qershor 2022 Në ora: 19:29
Foto ilustrim

Kompania britanike McMurtry Automotive po rikthehet në “Festivalin e Shpejtësisë” në Goodwood, por jo si mysafir, por si kandidati më serioz për fitore dhe thyerjen e rekordit aktual.

Mund të tingëllojë si e pabesueshme, por me këtë veturë gjithçka është e mundur.

Vetura duket paksa e çuditshme për shkak të proporcioneve të pazakonta me një gjatësi prej 3.2 metra, por ky është vetëm një detaj në listën e gjatë të kurioziteteve që i mban kjo veturë.

Emrin e ka McMurtry Speirling, e themeluesi i saj pretendon se është më i shpejtës në start sesa Bugatti Chiron apo Rimac Nevera apo më i shpejtë se çdo veturë tjetër.

Speirling vitin e kaluar debutoi, kurse tani e kërkon fitoren që sipas të gjitha gjasave po i “buzëqesh”. Përveç që disponon specifikat brutale siç janë fuqia motorike prej 1.000 kuaj-fuqi, kjo veturë ka edhe diçka – ventilatorët.

Ato e shtyjnë veturën përpara, duke nxjerr ajrin nga lartë dhe i sigurojnë deri në 2.000 kilogramë peshë shtytëse. Kjo do të thotë se këto të dhëna nuk i disponon as bolidi i F1 prej 240 km/h.

Kur bëhet fjalë për performansat, duhet ditur se kjo veturë me motor elektrik arrin shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë për 1.5 sekonda, derisa shpejtësia maksimale është e kufizuar në 240 kilometra në orë.

Kujtojmë që bolidi britanik 1.000 kilogramësh ka një detyrë të vështirë – të jetë më i shpejtë sesa Volkswagen ID.R që figuron në listën e rekordeve nga viti 2019.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat