Veçoria e re në makinat Tesla, mund të skanojnë rrugën për gropa të mundshme

Auto

Veçoria e re në makinat Tesla, mund të skanojnë rrugën për gropa të mundshme

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 16:28
Foto ilustrim

Përditësimi më i fundit i softuerit të Tesla-s përfshin një veçori me tingull të këndshëm që mund të parandalojë shumë dëmtime në pjesën e poshtme të trupit – dhe ndoshta disa dëmtime të shoferit, raporton Electrek.

Siç bëhet e ditur, përditësimi (2022.20) do t’u mundësojë automjeteve Tesla të skanojnë rrugën përpara gropave dhe të “rregullojnë pezullimin” për të llogaritur rrugët e vështira.

Pronarët e makinave Tesla mund ta akvizitojnë funksionin e ri duke zgjedhur butonin “Comfort” nën cilësimin “Adaptive Suspension Damping”.

Por veçori e re mund të varet nga vendi ku po vozitet automjeti – që do të thotë se mund të mos jetë i diponueshëm për çdo gropë dhe çarje në rrugë.

“Ky rregullim mund të ndodhë në vende të ndryshme, në varësi të disponueshmërisë, pasi automjeti shkarkon të dhëna të përafërta të hartës rrugore të krijuara nga makinat Tesla”, thuhet në shënimet e publikimit sipas “Not a Tesla App”.

Veçanërisht, përditësimi i softuerit nuk është i zbatueshëm për Autopilot ose për sistemin “Vetë-Drejtues i Plotë”, që do të thotë se automjeti nuk do të përpiqet të drejtojë ose të shmangë dëmtimin e rrugës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat