Gjenerata e re e AUDI RS4 Avant pritet që të ketë motorin hibrid V6

Auto

Gjenerata e re e AUDI RS4 Avant pritet që të ketë motorin hibrid V6

Më: 11 korrik 2022 Në ora: 20:06
Foto ilustrim

Gjenerate e re e Audi RS4 Avant është rrugës për tu bërë modeli i parë me performancë RS që do të ketë motor hibrid, teksa prodhuesi gjerman i veturave vazhdon të shtytjen e saj drejt elektrifikimit.

Thuhet se Audi është në fazën e hershme të testimit të motorit të RS4, që siç u raportua më herët nga Autocar, pritet që të jetë i bazuar në motorin aktual 2.9 litërsh me benzinë me turbo të dyfishtë por me asistencë elektrike që do të rrisë fuqinë e tij përtej 444 kuaj fuqi dhe 61.24 kg-m.

Një model testues me bazë të Audi A4 që u pikas në Alpe mendohet të ketë qenë duke testuar këtë strukturë të re, më tepër për shkak të zhurmës të madhe që po e bënte, dhe për faktin se ishte duke u testuar krah-përkrah me Audi RS6 Avant.

Ngjitëset e detyrueshme testuese dhe kapaku i kamufluar për mbushje tregojnë se ajo veturë do të jetë veturë hibride.

Por kur ta marrë konstruktin trupor të saj, kjo veturë pritet të duket edhe më “agresive” se vetura e pikasur së fundmi Audi S4 Avant.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat