Vetura garuese e Maserati MC20 GT2 është gati për në pistë

Auto

Vetura garuese e Maserati MC20 GT2 është gati për në pistë

Më: 27 korrik 2022 Në ora: 23:58
Foto ilustrim

Vetëm disa ditë pasi zbuloi super veturën me edicionin e kufizuar Project24, e cila bazohet në MC20, Maserati ka zbuluar një version garash të modelit që do të konkurrojë në Kampionatin Evropian të Serisë Fanatec GT2.

MC20 GT2 bazohet në MC20 në rrugë, por mori një sërë modifikimesh të fokusuara në pista. Një pjesë e madhe e karrocerisë është ridizajnuar me fokus te aerodinamika dhe ftohja, në pjesën e përparme ka një ndarës masiv karboni, krahë, një mbulesë ballore me një hapje ventilimi në formën e logos së Maserati, si dhe hapje në parakolpët.

Duke parë profilin, vëmendjen më të madhe e tërheqin buzët prej alumini 18 inç me një vidë qendrore në të cilën ka goma të lëmuara, si dhe pasqyra sportive me pamje të pasme me flamurin italian dhe hyrje të zmadhuara në parakolpët e pasmë më të theksuar. Ekziston gjithashtu një hapje në çati, dhe në pjesën e pasme ka një krah të pasmë të rregullueshëm, si dhe një difuzor dukshëm më të madh të pasmë dhe dy tuba të fundit. Dritaret janë prej Lexan për të kursyer peshë.

Pjesa e brendshme përmban një kafaz rrotullues të certifikuar nga FIA, pedale të rregullueshme dhe timon, ndërsa sedilja sportive është e fiksuar dhe vjen me rripa sigurie me gjashtë pika. Timoni multifunksional është prej karboni, dhe makina është e pajisur me kondicioner, ABS të rregullueshëm, sistem kontrolli të tërheqjes, sistem për mbledhjen e të dhënave, ndërsa është e mundur që opsionalisht të merrni një kamerë mbrapa, një kamerë të brendshme, një ekran për rregullimin e performancës dhe gomë. monitorimi i presionit.

Motori 3.0-litërsh me dy turbo V6 Nettuno i Maserati zhvillon 621 kuaj fuqi në modelin rrugor MC20, por ende nuk dihet se sa fuqi do të japë versioni GT2 pasi është ende në zhvillim. Fuqia do të transmetohet në boshtin e pasmë nëpërmjet një kuti ingranazhi sekuencial me 6 shpejtësi me një tufë sportive dhe një diferencial mekanik me rrëshqitje të kufizuar vetëmbyllëse. Shasia e lehtë monokoke e MC20 është ruajtur, pezullimi ka dy priza të dyfishta me amortizues adaptues dhe shufra kundër rrotullimit, dhe frenat janë përmirësuar me kalipa frenash sportive dhe disqe më të mëdhenj të ventiluar.

MC20 GT2 do të debutojë në vitin 2023 dhe do të shënojë kthimin e Maserati në garat GT pas epokës MC12 (2004 – 2010) në kampionatin FIA GT. Gjithashtu, Maserati njoftoi pjesëmarrjen e saj në Formula E.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat