Q6 i ri është SUV-i më i madh i Audi

Auto

Q6 i ri është SUV-i më i madh i Audi

Më: 28 korrik 2022 Në ora: 15:32
Foto ilustrim

New Q6 është SUV më i madh në gamën e Audi. Mos lejoni që emri t’ju mashtrojë. Q6 është me të vërtetë më i madhi, por nuk ka asnjë pikë kontakti me ofertën në Evropë. Gjegjësisht, aktualisht është menduar ekskluzivisht për tregun kinez, ku ofrohet në një version me tre rreshta ulësesh.

Shumë do të shohin ngjashmëri me Atlasin e Volkswagen, por mos lejoni që kjo t’ju mashtrojë – luksi dhe ofertat janë në të njëjtin nivel me ofertat kineze të Audi. Pamja e njohur e markës tani është rafinuar me disa zgjidhje të reja dizajni, të tilla si një maskë e madhe me huall mjalti, drita edhe më të holla dhe futje të mëdha vertikale.

Nën kapak, dy rezervuarë gazi. Fillimi është 2.0 TSI me 265 HP dhe 400 Nm, dhe opsioni më i fortë është ai me gjashtë cilindra 2.5 me 300 HP dhe 500 Nm. Me këtë të fundit, Q6 përshpejton në 100 km/h për 7.3 sekonda. Mbani në mend se po flasim për një monstruozitet mbi pesë metra të gjatë dhe mbi dy metra të gjerë, i cili mund të ofrojë deri në tre metra kub hapësirë ngarkese përveç tre rreshtave të ulëseve.

Përveç motorëve të fuqishëm me benzinë, Audi instalon quattro drive dhe pezullim adaptiv në Q6. Sigurisht, pajisjet e klasit të parë janë të vetëkuptueshme, duke përfshirë një kabinë dixhitale me një ekran 12,3 inç përpara shoferit dhe një ekran multimedial 10,1 inç në mes.

Ekrani i tretë, me diagonale 8.6 inç, shërben për rregullimin e ulëses. Pajisjet standarde përfshijnë teknologjinë Audi AI Pro, e cila përfshin teknologjinë e avancuar të parkimit, kontrollin adaptiv të lundrimit, si dhe një paketë të plotë të sistemeve të asistencës.

Dihen edhe çmimet. Kinezët do të paguajnë rreth 73 mijë euro për Audi Q6 40 TFSI bazë, ndërsa versioni top kushton 95 mijë euro. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat