GM dhe LG nisin prodhimin e baterive në Ohio

Auto

GM dhe LG nisin prodhimin e baterive në Ohio

Më: 4 shtator 2022 Në ora: 11:15
Foto ilustrim

General Motors dhe LG Energy Solution kanë filluar prodhimin në fabrikën e tyre në Ohio.

Fabrika aktualisht punëson më shumë se 800 njerëz dhe prodhimi do të rritet gjatë gjithë vitit, ku fuqia punëtore do të rritet në 1300.

Reuters vëren se guvernatori i Ohajos, Mike DeWine vizitoi fabrikën e Ultium të mërkurën.

Ndërmarrja e përbashkët e GM me LG Energy Solution do të çojë në formimin e impianteve të ndryshme të baterive në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Ndryshe, LG nuk po punon vetëm me General Motors.

Në fakt, kohët e fundit ajo njoftoi një partneritet me Honda që do ta shohë atë të krijojë një fabrikë në Shtetet e Bashkuara me kosto 4.4 miliardë dollarë dhe me një kapacitet vjetor prej 40 GWh.

Vendndodhja e saktë e kësaj fabrike ende nuk është finalizuar, por ndërtimi pritet të fillojë në fillim të vitit 2023 ndërsa prodhimi mund të fillojë në fund të vitit 2025. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat