Porsche po del në bursë, investitori kryesor i mundshëm dihet

Auto

Porsche po del në bursë, investitori kryesor i mundshëm dihet

Më: 6 shtator 2022 Në ora: 21:00
Foto ilustrim

Prodhuesi gjerman i makinave Volkswagen ka njoftuar planet për të listuar markën e makinave sportive Porsche në bursë, pavarësisht inflacionit të lartë dhe luftës së energjisë midis Rusisë dhe Evropës.

Investitorët presin që vlera e tregut të Porsche të vlerësohet nga 60 deri në 85 miliardë euro.

Oferta publike fillestare (IPO) e aksioneve të Porsche mund të jetë ndër më të mëdhatë në historinë gjermane dhe më e madhja në Evropë që nga viti 1999, sipas vlerësimeve më të larta të Refinitiv.

Katari është vendosur të jetë investitori kryesor dhe synon të angazhohet për të blerë 4.99 për qind të aksioneve në kompani.

Ka gjithashtu plane për të ofruar aksione të preferuara për investitorët me pakicë në disa vende evropiane, duke përfshirë Francën, Spanjën dhe Italinë, për të shfrytëzuar bazën besnike të adhuruesve të Porsche.

Volkswagen miratoi gjithashtu shitjen e 25 për qind të Porsche AG për Porsche SE, që do të thotë se familjet Porsche dhe Piech do të sigurojnë një pakicë kontrolluese të aksioneve në kompani.

Burime pranë negociatave thanë gjithashtu se Volkswagen mund t'u japë blerësve potencialë më shumë se katër javët e planifikuara për të shprehur interesin për blerjen e aksioneve të Porsche, por gjithashtu se mund të braktisë IPO-në nëse investitorët nuk tregojnë entuziazëm të mjaftueshëm.

“Do të ishte vetëm një dritë jeshile teknike, asgjë më shumë. Ai hap rrugën (për një IPO), por nuk garanton që kambana e tregut të aksioneve do të bjerë në fund”, tha një nga burimet.

Volkswagen tha se IPO do të ishte një hap i rëndësishëm në transformimin e kompanisë pasi synon të zhvillojë ofertat e softuerit dhe automjeteve elektrike.

Këmbëngulja për të listuar në bursë mes turbullirave të tregut është vetëm në interes të familjeve Porsche dhe Piech dhe dëshirës së tyre për kontroll më të madh, sipas ekspertit të menaxhimit të Volkswagen, Hendrik Schmidt.

“Kushtet e tregut aktualisht janë shumë të pafavorshme”, thekson shefi i qëndrueshmërisë dhe qeverisjes korporative në Deka Investment Ingo Speich, duke mos dashur të thotë nëse kompania e tij do të blejë aksionet e Porsche.

Shoqata Gjermane e Automobilave pret katër për qind më pak makina të dorëzuara në Evropë këtë vit, që do të nënkuptonte vonimin e rimëkëmbjes së pritur me padurim nga kriza pandemike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat