Si ka ndryshuar ndër vite maska legjendare e Mercedesit

Auto

Si ka ndryshuar ndër vite maska legjendare e Mercedesit

Më: 11 shtator 2022 Në ora: 08:50
Foto ilustrim

Grila e radiatorit është një nga elementët që i japin një veture të caktuar një identitet vizual.

Kur bëhet fjalë për këtë detaj estetik, nuk ka dyshim se Mercedes dhe dy prodhuesit e tjerë premium gjermanë kanë lënë një përshtypje të qëndrueshme gjatë dekadave të fundit.

Me kalimin e kohës, maskat u bënë gjithnjë e më ekskluzive, me shumë krom dhe aksesorë të shumtë.

Dhe më pas BMW ndërmori një hap drastik dhe e rriti maskën, siç besojnë disa, deri në kufirin e pashijes, dhe në disa modele, gjithashtu e ndriçoi atë.

Mercedes dhe Audi mbetën pak më të rezervuar, por më pas elektrifikimi bëri punën e vet. Instalimi i veturës elektrike ndikoi drejtpërdrejt në madhësinë, por edhe në vetë sipërfaqen e maskës, e cila nuk duhet të kalojë më ajër për ftohje.

Mercedes e mbylli atë, zakonisht me një panel të errët, por me një yll edhe më të madh me tre cepa. Kjo është arsyeja pse roli kryesor i njohjes së makinës është bërë ende me denjë.

Grilat e radiatorëve ndjekin evolucionin e dizajnit të vetë makinave. Me çdo gjeneratë të re ato duken më moderne dhe sot kanë ndryshuar aq shumë sa nuk kanë shumë pika kontakti me dizajnin origjinal.

Në rastin e Mercedesit, është Mercedes 35S me të cilin Wilhelm Maybach prezantoi idenë e tij për një radiator me një pamje huall mjalti. Vetë maska ​​është krijuar për të optimizuar ftohjen e ftohësit, dhe rrjedhimisht të motorit.

Megjithatë, në vitin 1931, Mercedes 170 erdhi dhe i ndryshoi gjërat krejtësisht.

Radiatori tani fshihet pas një maske që e mbron dhe bëhet pjesë e kapakut të motorit.

Me shtimin e një ylli me tre cepa, grila bëhet një markë tregtare Mercedes.

Që atëherë, maska ​​ka evoluar gjatë dekadave, duke përfunduar përfundimisht në edicionin konvencional me formacione vertikale, shumë krom dhe një yll në mes.

Në atë periudhë bie në sy vitet pesëdhjetë, kur 300 SL Gullwing me një maskë që është i vendosur horizontalisht u bë sinonim i “fytyrës sportive të Mercedesit”.

Që nga viti 2007, Mercedes u ka ofruar klientëve dy variante bazë të maskës, klasike (Classic dhe Elegance) dhe sportive (Avantgarde).

E fundit në një seri ndryshimesh është lansimi i serisë elektrike EQ me një grilë të mbyllur, të mbuluar me një shirit LED.

Koha dhe reagimi i pronarëve të veturave ndaj yllit me tre cepa do të tregojnë se sa e suksesshme do të jetë kjo lloj maske në treg. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat