Sa në të vërtetë shpenzojnë veturat elektrike?

Auto

Sa në të vërtetë shpenzojnë veturat elektrike?

Më: 6 nëntor 2022 Në ora: 15:17
Foto ilustrim

Me një mesatare të shpenzimit prej 18.4 kWh në 100 kilometra, duke mos i llogaritur humbjet e tjera, shpenzimi i një veture elektrike rritet në 23.6 kWh në 100 kilometra.

Para mbushjes së veturës elektrike gjithashtu ekzistojnë humbjet, e në fund shumicën e tyre i paguan shoferi.

Profesori Thomas Koh nga Instituti për Teknologji në Karlsruhe (KIT), ka përllogaritur sasinë e energjisë së nevojshme për punën e një veture elektrike – nga mbushja e baterisë e deri të vozitja.

KIT gjithashtu ka përllogaritur humbjet e energjisë që zakonisht nuk merren parasysh, e këto humbje janë në linjat e tensionit të lartë, transformimin e rrymës, humbjet në rrjetin shpërndarës dhe gjatë mbushjes së veturës.

Në këtë apo një mënyrë tjetër, të gjitha këto i paguan shoferi apo pronari i veturës.

Ndryshe, kushtet e caktuara, siç janë temperaturat e ulëta apo edhe humbja e shpejtësisë në mbushësin e shpejtë, nuk janë marrë fare parasysh.

Në këtë humbjet do të ishin akoma më të mëdha sipas institutit gjerman KIT. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat