​Prodhuesi gjerman i auto-pjesëve shkurton mbi 1.000 vende pune

Auto

​Prodhuesi gjerman i auto-pjesëve shkurton mbi 1.000 vende pune

Më: 8 nëntor 2022 Në ora: 18:01
Foto nga takimi

Prodhuesi gjerman i pjesëve të makinave Schaeffler ka njoftuar se do të shkurtojë gjithsej 1.300 vende pune deri në vitin 2026, shumica prej tyre në Gjermani.

Schaeffler ka arsyetuar vendimin me reduktimin e kostos fikse, veçanërisht në sektorin e teknologjisë së automobilave.

Vendet e punës do të eliminohen kryesisht në administrim dhe në departamentin e kërkimit dhe zhvillimit të motorëve me djegie të brendshme, por një numër më i vogël do të shkurtohet edhe në ato të përshtatshme. 

Në Gjermani, vendet e punës do të shkurtohen kryesisht në fabrikat në Herzogenaurach, Bühl dhe Homburg. Schaeffler pret që pushimet nga puna do t'i kursejnë rreth 100 milionë euro në vit.

Në raundin e fundit të ristrukturimit në vitin 2020, kompania pushoi nga puna 4.400 punëtorë dhe aktualisht punëson pothuajse 83.000 prej tyre në mbarë botën. 

Në mjedisin aktual, "nuk mjafton më të jesh vetëm një lider teknologjik," tha drejtori i teknologjisë së automobilave Matthias Zink, është thelbësore që Schaeffler të ketë një "strukturë kostoje konkurruese".

Kjo do t'i lejojë kompanisë të përshpejtojë më tej procesin e transformimit dhe të jetë plotësisht e gatshme për elektrifikimin e montimit të boshtit, shpjegoi Zink. 

“Masat janë "një hap i rëndësishëm drejt sigurimit të rritjes në të ardhmen", tha drejtori menaxhues rajonal për Evropën Sascha Zaps.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat