Në Itali prezantohet SUV-i elektrik Aehra, do të jetë i disponueshëm edhe si limuzinë

Auto

Në Itali prezantohet SUV-i elektrik Aehra, do të jetë i disponueshëm edhe si limuzinë

Më: 10 nëntor 2022 Në ora: 21:45
SUV-i elektrik Aehra

Segmenti i SUV-ve premium është mbushur me rivalë, e një prej lojtarëve të rinj është Aehra.

Fjala është për kompaninë italiane Aehra e cila dizajnoi SUV-in elektrik me pamje interesante.

Edhe pse nuk është SUV-i i parë me dyer “gullwing”, megjithatë është i pari që ka edhe dyer gullwing dhe flutur.

Dyert e përparme hapen nga lart e ato të pasme nga para, derisa, por ajo çfarë tërheq më së shumti vëmendjen janë retrovizorët e hollë.

Shefi i dizajnit në kompaninë Aehra, Filippo Perini, ka thënë se dizajni i veturës paraqet “një prezencë të guximshme”.

Ai më herët ka qenë dizajneri kryesor në kompaninë Lamborghini, kështu që një pamjet e tillë e SUV-it elektrik nuk ndonjë befasi e madhe.

Kompania italiane zbuloi dizajnin e eksterierit të SUV-it në Milano ku gjendet selia e Aehra. Bëhet fjalë për limuzinën që do të duhej të debutonte në vitin 2023.

E nëse gjithçka shkon sipas planit, SUV do të duhej t’i dërgohej nëpër garazhe blerësve në vitin 2025.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat