​Toyota Prius i ri mbërrin më 16 nëntor

Auto

​Toyota Prius i ri mbërrin më 16 nëntor

Më: 13 nëntor 2022 Në ora: 16:27
Foto ilustrim

Toyota më në fund ka konfirmuar se modeli misterioz hibrid, i cili së fundmi u prezantua nga kompania, është me të vërtetë gjenerata e re Prius, premiera e të cilit në internet do të mbahet më 16 nëntor.

“Ngacmuesi” i ri zbulon disa detaje të dizajnit të modelit, duke përfshirë fenerët agresivë që janë disi të ngjashëm me Toyota Crown të zbuluar së fundmi.

Linjat e mprehta të fenerëve LED dhe linjat dinamike në kapuç theksojnë emblemën e Toyota-s në pjesën e përparme.

Profili është më i lëmuar se gjeneratat e mëparshme të Prius, duke ruajtur një fokus në aerodinamikën dhe stilin e trupit me 5 dyer.

Një tjetër detaj që mund ta shohim në teaser më qartë se më parë është theksi në anët e pasme, pjesë e “bishtit” të automjetit.

Toyota e përshkruan Prius-in e ri si "Hybrid Reborn". Ky model ka qenë gjithmonë një pionier për sa i përket teknologjisë hibride, kështu që ne presim që inxhinierët e Toyota të përmirësojnë më tej efikasitetin e motorit, si dhe dinamikën e drejtimit dhe teknologjinë e sigurisë.

Raportet nga Japonia zbulojnë se modeli do të bazohet në platformën e re mekanike E3, duke përdorur komponentë nga baza dhe arkitektura e provuar TNGA-C e përdorur ekskluzivisht për automjetet elektrike me bateri të serisë bZ.

Përveç hibridit "klasik" benzinë-elektrik, i cili me shumë gjasa do të ofrohet që në fillim, ka pasur zëra për një hibrid hidrogjen-elektrik që vjen në vitin 2025.

Ky i fundit mund të jetë modeli i parë i prodhimit që përdor motorin SUS me hidrogjen të Toyota-s, megjithëse asgjë nuk është konfirmuar nga prodhuesi në këtë kohë.

Më shumë detaje rreth Prius-it të ri do të zbulohen javën e ardhshme dhe nuk do të habiteshim nëse Toyota do të vazhdojë fushatën përmes kanaleve të saj të mediave sociale gjatë ditëve të ardhshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat