Genesis Convertible Concept i ri është modeli i fundit nga trilogjia X

Auto

Genesis Convertible Concept i ri është modeli i fundit nga trilogjia X

Më: 17 nëntor 2022 Në ora: 00:49
Foto ilustrim

Genesis X Convertible Concept është modeli i tretë dhe i fundit nga trilogjia X e veturave konceptuale.

Kabrioleti është zbukuruar me gjuhën e dizajnit të Genesis Athletic Elegance në formën e saj më të pastër, ndan platformën dhe grupin e fuqisë me konceptin X 2021 dhe konceptin X Speedium Coupe të vitit 2022, por gjithashtu ka disa ngjashmëri kur bëhet fjalë për dizajnin.

Koncepti i bukur bën një përshtypje fantastike për shkak të kapakut të gjatë dhe pezullimit të shkurtër përpara, dhe veç kësaj bie në sy falë fenerëve të famshëm Quad Lights që u panë edhe në konceptin Speedium X. Dritat formojnë një shirit LED, që të kujton pamjen e pjesës së përparme të modeleve Genesis me makinë konvencionale. Hapjet në pjesën e poshtme të parakolpit të përparmë shërbejnë për të ftohur motorin.

Profili është më elegant dhe përmban rrudha të mprehta mbi rrotat e përparme dhe të pasme, si dhe një vijë të theksuar që shkon nga pjesa e përparme e kapakut deri te spoileri i buzës në kapakun e bagazhit. Në Zanafilla, kjo linjë quhet Linja Parabolike.

Në pjesën e pasme janë katër dritat e pasme horizontale, ndërsa vëmendjen tërheq spoileri i përmendur i buzës, i cili përmban një dritë të hollë LED dhe një prerje në formën e shkronjës “V”. Koncepti ka një majë të fortë të palosshme me një pjesë transparente mbi pasagjerët në ulëset e përparme. Vetura ka buzë me një dizajn kompleks G-Matrix dhe konkave.

Brendësia është po aq mbresëlënëse sa e jashtme. Ai përmban një panel instrumentesh “të rrumbullakosura” që është zbukuruar me një kombinim të pëlhurës së leshit dhe lëkurës, e cila është kryesisht në një ngjyrë të quajtur Giwa Navy. Megjithatë, ka edhe detaje të shumta portokalli Dancheong. Sistemi mbresëlënës i zërit u prish nga mjeshtri i zërit Guk-il Yu. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat