Arrival emëron drejtor të ri ekzekutiv teksa përpiqet të kthejë suksesin e saj

Auto

Arrival emëron drejtor të ri ekzekutiv teksa përpiqet të kthejë suksesin e saj

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 08:34
Foto ilustrim

Themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i Arrival, Denis Sverdlov, do të jep dorëheqje nga kjo pozitë dhe do të zëvendësohet nga kryetari aktual i bordit – Peter Cuneo. Ka pak shpresë për kompaninë e dëmtuar, sepse Cuneo është një ekspert i kthimit të pasurive, ai jo vetëm që e shpëtoi kompaninë Marvel nga falimentimi, por vazhdoi t’ia shiste Disney-t  52 euro (54 dollarë) një aksion – 3.84 miliardë euro (4 miliardë dollarë në total).

Sverdlov do të zërë vendin e Cuneos dhe do të bëhet Kryetar i bordit të kompanisë. Mbërritja kaloi nga plane të mëdha dhe zgjerimi i një portfolio automjetesh elektrike, duke përfshirë furgona, autobusë dhe madje edhe një makinë pasagjerësh, në nevojën për të shkurtuar fuqinë punëtore dhe mbylljen e të gjitha projekteve në mënyrë që të mbijetojë me sasinë e mbetura të parave.

Kompania po fokusohet në dërgimin e furgonave të saj në tregun amerikan dhe po planifikon lëvizjen e saj në Amerikën e Veriut. Sipas Arrival, kreditë e taksave për veturat elektrike në SHBA për automjetet dhe për prodhuesit janë linja e shpëtimit që i duhet kompanisë për të mbijetuar, raporton Arena EV.

Detyra kryesore e Peter Cuneo tani do të jetë gjetja e investitorëve për të mbështetur kompaninë me kërcënimin e falimentimit që është afër. Kompania ka humbur një tjetër ekzekutiv kohët e fundit, presidentin dhe shefin e strategjisë, Avinash Rugoobur, i cili dha dorëheqjen dhe tani po shërben si anëtar bordi.

Teknikisht Arrival ka ende një “litar shpëtimi” – në një formë prej 10,000 automjetesh të porositura nga UPS. Edhe pse kjo është një porosi jo detyruese, UPS-ja i qëndron pranë dhe nëse Arrival arrin të prodhojë furgonin e tij elektrik, kjo porosi do të jetë ajo që do të sjellë të ardhura vjetore të larta për herë të parë në 7 vjet.

Ndërsa kompania po planifikon të zhvendosë prodhimin në SHBA, selia e saj në Mbretërinë e Bashkuar po kalon në ofrimin e pajisjeve të saj të testimit dhe vërtetimit për klientët e automobilave. Arrival përgjatë viteve ka zhvilluar pajisjet dhe procedurat e veta të testimit me cilësi të lartë dhe në fakt është në një pozicion unik për të ndihmuar kompanitë e tjera me zhvillimin e produkteve dhe teknologjisë së tyre. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat