Ferrari 599 i Eric Clapton shitet në ankand për një çmim të volitshëm

Auto

Ferrari 599 i Eric Clapton shitet në ankand për një çmim të volitshëm

Më: 25 dhjetor 2022 Në ora: 16:17
Ferrari

Një Ferrari 599 GTB Fiorano fillimisht në pronësi të yllit të rokut Eric Clapton është shitur për një çmim të volitshëm prej 80,784 eurove (71,500 funteve) në një ankand interneti në Mbretërinë e Bashkaur.

Sipas listës së Makinave të Mbledhjes, Clapton – tre herë i inkuadruar në Rock and Roll Hall of Fame – bleu Ferrari 599 GTB Fiorano të zezë ‘Nero Daytona’ të re në 2007, duke vendosur pajisje opsionale që përfshinin një sistem zanor Bose.

Lista e makinave të grumbullimit nuk thotë se kur Clapton e shiti Ferrari 599, megjithëse një raport i vitit 2012 sugjeroi se ish-anëtari i grupit Cream dhe Yard Birds kishte lëvizur tashmë nga coupe sportive italiane, raporton Drive, transmeton Telegrafi.

Ky Ferrari 599 i veçantë u rendit më së fundi për shitje nga pronari i tij i mëparshëm në vitin 2020 me një çmim të kërkuar prej 101,573 eurove (89,900 funteve), me ankandin e kësaj jave të Collecting Cars.

Që kur u shit për herë të fundit, Ferrari 599 regjistroi 1,440 kilometra (1,895 milje) shtesë në odometrin e tij, i cili tani tregon 41,000 km (25,490 milje).

Sipas një artikulli të vitit 2020 nga botimi i modës GQ, zoti Clapton është një adhurues prej kohësh i Ferrarit, duke grumbulluar një koleksion të madh të modeleve më ikonike të prodhuesit italian të makinave, duke përfshirë supermakinat F40 dhe Enzo, një 250 GT Lusso dhe Coupe Daytona.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat