A do të prodhojë Tesla një SUV Cybertruck?

Auto

A do të prodhojë Tesla një SUV Cybertruck?

Më: 27 dhjetor 2022 Në ora: 18:55
Ilustrim

Derisa Tesla përgatitet të nisë prodhimin e kamionçinës elektrike Cybertruck, ne eksplorojmë potencialin që prodhuesi i automjeteve të bëjë një SUV Cybertruck me një rresht të tretë dhe deri në nëntë ulëse.

Cybertruck është hyrja e Teslës në tregun ende të ri, por gjithnjë e më popullor të kamionçinëve elektrikë.

Kamionçina do të jetë fokusi i prodhuesit të automjeteve për një kohë, por mund të jetë me vlerë të eksplorohet Tesla duke përdorur platformën për të prodhuar automjete të tjera.

Tesla ka lançuar gjithmonë versione SUV në platformat e reja të automjeteve, si Model X pas Model S dhe Model Y pas Modelit 3.

Disa prodhues të kamionçinave elektrikë kanë bërë të njëjtën gjë me kamionçinët e tyre, si Rivian që lançoi SUV-në R1S bazuar në kamionçinën elektrike Rivian R1T.

Prandaj, nuk është e pamundur që Tesla përfundimisht të shkonte në një mënyrë të ngjashme dhe të kërkonte të bënte një version SUV të Cybertruck.

Scott Stewart nga SAAW bashkoi disa paraqitje duke imagjinuar se si mund të dukej Tesla Cybertruck si një SUV dhe i ndau ato me Electrek:

Tani ndryshimi i dukshëm mbi versionin e kamionçinës është se ju hiqni dorë nga funksionaliteti i krevatit për një kabinë të brendshme më të madhe, dhe në mënyrë ideale, ju përdorni atë hapësirë shtesë të kabinës për një rresht të tretë.

Nuk ka shumë opsione të automjeteve elektrike me një rresht të tretë. Tesla ofron disa prej tyre, por fillon rreth 115,000 dollarë për Modelin X, dhe sa i përket Modelit Y, madhësia e rreshtit të tretë është mjaft për të qeshur.

Një SUV Tesla Cybertruck mund të ketë potencialisht deri në nëntë ulëse falë sediljes së mesme të vendosshme në rreshtin e parë dhe mënyrës se si e trajtoni rreshtin e tretë. Dhe bazuar në platformën Cybertruck, ai potencialisht mund të ofrohet me një çmim shumë më të lirë se Modeli X – duke e bërë atë një hyrje të re interesante në tregun e automjeteve tërësisht elektrike me tregun e rreshtave të tretë.

Ja se si mund të duket rreshti i tretë i një SUV Tesla Cybertruck:

Mund të bëhet një opsion interesant për njerëzit me familje të mëdha dhe gjithashtu për qëllime komerciale si shërbimet taksi.

Nëse një SUV i Tesla Cybertruck mund të realizohet, nuk ka gjasa të vijë derisa Tesla të ketë rritur prodhimin e kamionçinës Cybertruck në vëllime të larta, gjë që nuk ka gjasa të ndodhë para vitit 2024 apo edhe 2025.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat