General Motors thotë se ka mposhtur Toyota-n në shitjen e makinave në SHBA

Auto

General Motors thotë se ka mposhtur Toyota-n në shitjen e makinave në SHBA

Më: 4 janar 2023 Në ora: 22:52
Foto ilustrim

General Motors të mërkurën postoi një rritje prej 2.5 për qind në shitjet e automjeteve të reja në SHBA në vitin 2022, duke kaluar Toyota Motor Corp, që i ndihmoi një lehtësim i mungesës së inventarit dhe kërkesa e fortë për makinat dhe kamionët e saj.

GM, e cila humbi vendin si prodhuesi më i madh i automjeteve në SHBA në fund të vitit 2021 për herë të parë që nga viti 1931, tha se shitjet e saj vjetore u rritën në 2,274,088 automjete vitin e kaluar, duke mposhtur shitjet vjetore të Toyota-s prej 2,108,458 njësive në një garë të ndjekur nga afër.

Mungesa e inventarit, të shkaktuara nga rritja e kostove të materialeve dhe mungesa e vazhdueshme e çipave, ndodhën në vitin 2022, duke penguar prodhimin në shumë prodhues automjetesh, veçanërisht markat aziatike, duke mbajtur çmimet e makinave dhe kamionëve të larta.

Toyota ka qenë në mesin e atyre që u goditën shumë, duke e detyruar prodhuesin e automjeteve të shkurtojë objektivin e saj të prodhimit për gjithë vitin në muajin nëntor. Shitjet e SUV-ve të saj, një segment kyç, ranë 8.6 për qind në vitin 2022, treguan të dhënat të mërkurën.

Hyundai Motor America tha të mërkurën se kishte shitur 724,265 automjete vitin e kaluar, me një rënie prej 2 për qind. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat