Makinat Mercedes-Benz do të kenë ‘super-kompjuterë’, zbulon partneritetin me Google

Auto

Makinat Mercedes-Benz do të kenë ‘super-kompjuterë’, zbulon partneritetin me Google

Më: 23 shkurt 2023 Në ora: 22:21
Mercedes-Benz

Mercedes-Benz tha të mërkurën se është bashkuar me Google për navigimin dhe do të ofrojë “performancë super të ngjashme me kompjuterin” në çdo makinë me sensorë të automatizuar të vozitjes derisa synon të konkurrojë me Tesla-n.

Prodhuesit e makinave si të rinj dhe të vjetër po garojnë për të përshtatur veçoritë e fuqizuara me softuer të nisur nga Tesla, të cilat lejojnë që performanca e automjetit, diapazoni i baterisë dhe aftësitë e vetëdrejtimit të përditësohen nga distanca.

Prodhuesi gjerman i makinave ra dakord të ndajë të ardhurat me prodhuesin e gjysmëpërçuesve Nvidia Corp, partneri i saj në softuerin e vozitjes të automatizuar nga viti 2020, për të ulur koston fillestare të blerjes së gjysmëpërçuesve të shtrenjtë me fuqi të lartë, tha të mërkurën shefi ekzekutiv, Ola Kaellenius.

“Ju paguani vetëm për një çip shumë të subvencionuar dhe më pas kuptoni se si të maksimizoni të ardhurat e përbashkëta”, tha ai, duke arsyetuar se kostot e fundosura do të ishin të ulëta edhe nëse drejtuesit nuk do të aktivizonin çdo veçori të lejuar nga çipi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat