Aston Martin DB6 i konvertuar në një veturë elektrike

Auto

Aston Martin DB6 i konvertuar në një veturë elektrike

Më: 16 mars 2023 Në ora: 23:09
Aston Martin DB6

Kur doli në treg, Aston Martin DB6 fuqizohej nga një motor 4.0-litërsh me 6 cilindra që zhvilloi 282 kuaj/fuqi, por Lunaz e shndërroi atë në elektrik duke instaluar një motor elektrik që jep 375 kuaj/fuqi, si dhe një bateri që e fuqizon atë.

Ajo që nuk ka ndryshuar është silueta mahnitëse e bukur e modelit DB6, sepse misioni i Lunazit, përveç elektrifikimit, është të ruajë makinat klasike më të veçanta dhe të sigurojë të ardhmen e tyre.

Vetura është e një pronari amerikan, një biznesmen nga Miami, i cili ia besoi veturën Lunazit. Aston Martin klasik u çmontua plotësisht dhe u restaurua plotësisht, dhe më pas u montua sipas standardeve më të larta.

DB6 ka një motor elektrik dhe bateri të nivelit të lartë, por specifikimet e sakta nuk janë zbuluar përveç se ai zhvillon 375 kuaj/fuqi dhe 702 Nm çift rrotullues. Lunaz instalon bateri me kapacitet nga 80 deri në 120 kWh, ndërsa diapazoni është ndërmjet 290 dhe 402 kilometra.

Përveç kësaj, Lunaz ka përmirësuar frenat, pezullimin dhe sistemin e drejtimit, ndërsa pjesa e brendshme tani ka një sistem infotainment, ajër të kondicionuar dhe navigim satelitor. Lidhja Wi-Fi është gjithashtu e aktivizuar.

Tapetet janë prej materiali të ricikluar, pjesa e brendshme është prej lëkure kaktusi dhe ka ngjyrë jeshile të errët, ndërsa trupi është në nuancën e zezë-jeshile.

DB6 klasike ka tërhequr vëmendjen edhe të amerikanëve, kështu që 30 për qind e lojërave elektronike i përkasin blerësve nga Miami dhe zona përreth.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat