4 gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë në makinë

Auto

4 gjërat që nuk duhet t’i bëni kurrë në makinë

Më: 9 prill 2023 Në ora: 07:18
Foto ilustrim

Ka shumë zakone që ne i adoptojmë në makinë çdo ditë, por shumë prej tyre janë të rrezikshme për sigurinë tonë. Nëse e bëni këtë, më mirë t’i ndërprisni sepse ato mund të jenë katastrofike, sipas ekspertëve:

Pra, nuk duhet:

Dëgjoni muzikë me kufje

Muzika në vetvete nuk krijon problem, por mënyra se si e dëgjoni atë. Përdorimi i kufjeve nuk është gjëja më e mirë që mund të bëni gjatë vozitjes, sepse ju izolon nga mjedisi, në mënyrë që të mos dëgjoni një bori ose një sirenë të ambulancës.

Vozitja pa këpucë

Zakonisht bëhet në verë dhe nuk është më i sigurti pasi mund t’ju duhet të frenoni shumë fort dhe papritur dhe të mos mund ta bëni atë aq mirë me këmbë zbathur sikur të kishit veshur këpucë. Nëse ende duhet të dilni nga makina në rast urgjence, rrezikoni të lëndoni veten ose të humbni kohë të vlefshme duke u përpjekur të vishni përsëri këpucët.

Zgjidhini dallimet tuaja në timon

Makina nuk është vendi më i mirë për diskutime të nxehta. Sipas një studimi të Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit, bisedat “shpërthyese” në makinë mund të shkaktojnë sulm në zemër ose goditje në tru disa orë më vonë. Më shumë se gjysma e të gjitha aksidenteve të shpërqendruara ngarje përfshijnë biseda shofer-pasagjer, kryesisht me zë të lartë, sipas hulumtimit.

Për të pirë duhan

Ka një studim që tregon se duhet të shmangni ta bëni këtë me makinën tuaj. Mjafton një gjysmë cigare në makinë për të rritur cilësinë e ajrit 10 herë mbi atë që Agjencia e Mbrojtjes së Mjedisit të Shteteve të Bashkuara e konsideron të rrezikshme. Përveç kësaj, largon vëmendjen nga rruga, ndërkohë që nuk janë të pakta rastet kur një cigare e ndezur mund të na bjerë nga dora dhe të shkaktojë dëme në makinë si djegie sediljeje.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat