A e dini qëllimin e saktë të pikave të zeza në xhamin e makinave?

Auto

A e dini qëllimin e saktë të pikave të zeza në xhamin e makinave?

Më: 23 prill 2023 Në ora: 07:30
Foto ilustrim

Në skajet e xhamit në makina dhe autobusë, shpesh mund të shohim një vijë të zezë dhe mbi të pika të zeza.

Diku nga vitet ‘50 të shekullit të kaluar prodhuesit e makinave filluan të përdornin ngjitësin për të mbajtur të qëndrueshme dritaren dhe ishte një zgjidhje më e mirë se një mbështetëse metalike. Ngjitësi ishte më i sigurt, por ende jo estetikisht i këndshëm.

Ngjyra e zezë është në fakt një ngjyrë qeramike që shërben për të fshehur ngjitësin. Përveç kësaj, boja është e pjekur, që do të thotë se është e padëmtueshme. Shërben për të mbajtur dritaren në vend dhe në të njëjtën kohë fsheh ngjitësin.

Sa u përket pikave, ato janë aty për të bërë një kalim estetikisht të këndshëm nga vijat e zeza të trasha në transparencën e xhamit.

Pikat nuk vendosen rastësisht. Ato bëhen më të rralla sa më larg të jenë nga vija e zezë. Një model i tillë është më i pranueshëm estetikisht, sepse nuk ka kalime të papritura.

Megjithatë, edhe pikat nuk janë vetëm për dekorim. Qëllimi tjetër i tyre, përveç efektit vizual, është kontrolli i temperaturës.

Në mënyrë që xhami të përkulet gjatë prodhimit, ai nxehet. Xhami i zi i ngjyrosur nxehet më shpejt se pjesa tjetër.

Pikat janë aty për të shpërndarë nxehtësinë pak më në mënyrë të barabartë, gjë që parandalon plasaritjen, shkruan Reader’s Digest.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat