General Motors do të ndalë prodhimin e Chevrolet Bolt EV dhe Bolt EUV këtë vit

Auto

General Motors do të ndalë prodhimin e Chevrolet Bolt EV dhe Bolt EUV këtë vit

Më: 27 prill 2023 Në ora: 00:39
Chevrolet Bolt EV

Chevrolet Bolt EV dhe Bolt EUV nga General Motors sapo thyen rekordet e shitjeve në SHBA, por nuk do të jetë për shumë më gjatë, siç rezulton.

CEO i General Motors, Mary Barra, njoftoi gjatë një thirrjeje investitori se dy veturat elektrike të nivelit fillestar do të ndërpriten.

Prodhimi i Bolt EV dhe modelit Bolt EUV do të ndalet deri në fund të këtij viti.

Ky është një veprim i guximshëm duke pasur parasysh që këto të dyja përbëjnë shumicën dërrmuese të shitjeve të automjeteve elektrike të General Motors deri më sot.

Arsyeja është se bateritë e tyre përdorin dizajne dhe kimi më të vjetra në krahasim me makinat më të reja të cilat bazohen në arkitekturën e re Ultium të GM-s.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat