KIA EV9 u testua në Suedi për t’u siguruar që mund të durojë ftohtin ekstrem

Auto

KIA EV9 u testua në Suedi për t’u siguruar që mund të durojë ftohtin ekstrem

Më: 11 maj 2023 Në ora: 07:59
Foto ilustrim

KIA EV9 do të bëhet vetura e parë elektrike e kompanisë e montuar në Shtetet e Bashkuara kur të fillojë prodhimi në fabrikën e Kia-s në West Point, Georgia. Por përpara se të ndodhë kjo, disa hapa zhvillimi duhet të hiqen nga lista, si testimi i motit ekstrem të ftohtë.

E ndërtuar në të njëjtën platformë E-GMP 800 volt si Kia EV6, SUV-i tërësisht elektrik mund të pranojë deri në 230 kilovat nga një karikues i shpejtë DC për të rimbushur baterinë nga 10 në 80 për qind në më pak se 25 minuta. Por siç e di çdo entuziast i EV-s, kjo ndodh vetëm në kushte ideale.

Dhe ja ku hyn sistemi i kondicionimit të baterive të prodhuesit të makinave, duke siguruar që paketa e baterisë 76.1 kilovat-orëshe (ose opsionale 99.8 kWh) mund të pranojë sa më shumë lëng që të jetë e mundur pavarësisht nga kushtet e motit.

Për të vënë në provë sistemin e lartpërmendur në temperaturat e ngrirjes, inxhinierët e Kia-s çuan një prototip EV9 në Arjeplog, Suedi për t’u siguruar që gjithçka të funksionojë siç reklamohet. Prodhuesi koreano-jugor publikoi më pas një video të gjithë kësaj ngjarjeje.

“Ashtu si trupi i njeriut, një bateri gjithashtu ka një gamë të caktuar temperaturash ku ndihet më rehat”, thotë Gunther Frank, Drejtor i Përgjithshëm i Operacioneve të Projektit të Zhvillimit në Qendrën Teknike të Hyundai Motor Europe (HMETC). “Brenda këtij diapazoni, ai mund të ofrojë performancën e tij më të mirë gjatë vozitjes dhe karikimit. Jashtë këtij diapazoni, teknologjitë termike të baterive të dedikuara dhe më të fundit janë zbatuar për të menaxhuar këto kushte ekstreme”.

Veçoria e kondicionimit të baterisë u prezantua për herë të parë në modelin Kia EV6 dhe funksionon duke e ngrohur paraprakisht paketën përpara karikimit për të siguruar që ajo të ketë një temperaturë optimale dhe të pranojë fuqi të lartë.

Për më tepër, EV9 përfiton nga i ashtuquajturi EV Route Planner i cili automatikisht shton ndalesa karikimi përgjatë rrugës së sistemit të navigimit, njësoj si sistemi në automjetet Tesla.

Route Planner EV i Kia-s punon së bashku me veçorinë e kondicionimit të baterisë për të ngrohur paraprakisht burimin e energjisë në kushte të ftohta përpara se të mbërrijë në një stacion karikimi me shpejtësi të lartë.

“Objektivi ynë është t’u ofrojmë klientëve tanë përvojën më të mirë të mundshme të drejtimit dhe karikimit”, tha Frank. “Ne duam që ata të jenë në gjendje të vozisin distanca më të gjata në kohën më të shkurtër të mundshme dhe në mënyrën më të relaksuar për ta bërë hapin nga makinat me djegie në makinat EV sa më të lehtë dhe të qetë që të jetë e mundur”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat