Tesla fiton një çështje gjyqësore kundër shtetit të Delaware

Auto

Tesla fiton një çështje gjyqësore kundër shtetit të Delaware

Më: 21 maj 2023 Në ora: 15:52
Foto ilustrim

Tesla shënoi një fitore të rrallë në një çështje ligjore që po vëzhgohet nga prodhues të tjerë, industria e franshizave të automobilave dhe shtete të tjera.

Tesla ka qenë duke luftuar me shtetin e Delaware dhe gjithçka dukej e humbur vitin e kaluar kur Gjykata e Lartë vendosi kundër kompanisë. Gjykatësi vendosi që Akti i Franshizës së Automjeteve Motorike të Delaware nuk e lejon Tesla-n të shesë automjetet e saj pa një rrjet tregtari të franshizës, raporton Arena EV.

Ndërsa grupi lobues kundër Tesla-s mund të ketë festuar, Tesla nuk ishte gati të dorëzohej dhe apeloi vendimin. Çështja shkoi në Gjykatën Supreme e cila mori anën e Teslës dhe e ktheu çështjen në Gjykatën e Lartë me një përfundim interesant.

Sipas gjyqtarëve, Akti i Franshizës së Automjeteve Motorike zbatohet vetëm për marrëdhëniet midis prodhuesve të automjeteve dhe tregtarëve të ekskluzivitetit dhe meqenëse Tesla nuk përdor rrjete ekskluziviteti – ligji nuk zbatohet për të.

Kryetari i Gjykatës së Lartë, Collins Seitz Jr. shkoi aq larg sa komentoi se nuk ka asgjë në Akt që mbështet interpretimin e DMV-së se ligji ndalon shitjet e drejtpërdrejta të automjeteve. Ai komentoi se Akti kurrë nuk kishte për qëllim të ndalonte shitjet direkte dhe nuk ekziston asnjë ligj tjetër për të ndaluar biznesin e shitjeve direkte të Tesla-s.

Tesla paraqiti për herë të parë një kërkesë për licencë tregtari me DMV në Delaware në vitin 2019, por kompania u lejua të hapte vetëm një galeri – një “showroom” por pa pasur të drejtën e shitjes së veturave. Aplikimi i dytë i Tesla-s u refuzua në vitin 2020 kur DMV citoi Aktin e ekskluzivitetit si ndalues të shitjeve direkte.

Tesla e apeloi atë vendim në Gjykatën e Lartë, por e humbi atë pasi gjyqtari nuk e konsideroi kompaninë si një “tregtar të automjeteve të reja” thjesht sepse nuk kishte marrëveshje ekskluziviteti me palë të treta.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat