BMW 2002 Tii Alpina zhvillon 200 kuaj/fuqi pas trajtimit në Manhart

Auto

BMW 2002 Tii Alpina zhvillon 200 kuaj/fuqi pas trajtimit në Manhart

Më: 15 shtator 2023 Në ora: 00:39
BMW 2002 Tii Alpina

Kompania gjermane e akordimit, Manhart është më e njohur për projektet e bazuara në vetura me performancë të lartë, dhe tani ajo ka prezantuar modelin e saj të tretë të modifikuar në departamentin e Makinave Classic.

Pas restaurimit Lancia Delta Integrale dhe BMW M3 (E30), kompania nga Wuppertal vazhdoi serinë e makinave sportive nga e kaluara, përkatësisht BMW fenomenale 2002 Tii me modifikime fabrike nga Alpine.

Në “zemrën” e kësaj bishe klasike është një motor 2.0-litërsh M10 me katër cilindra në linjë me një sistem të vetëm mbytjeje dhe një kolektor marrjeje Alpina. Manhart instaloi gjithashtu një kuti ajri K&N dhe bëri përmirësime të tjera të vogla të harduerit, duke rezultuar në një rritje të konsiderueshme të fuqisë së motorit. Fillimisht, motori zhvilloi 130 kuaj/fuqi dhe 178 Nm çift rrotullues, por me akordim, prej tij u nxorrën 200 kuaj/fuqi dhe 215 Nm çift rrotullues.

Edhe pse 200 kuaj/fuqi nuk janë mbresëlënëse për standardet e sotme, duhet mbajtur mend se kjo makinë sportive peshon vetëm rreth 998 kilogramë. Përveç rritjes së madhe të fuqisë, Manhart u kujdes edhe për një sistem të ri shkarkimi që e bëri veturën edhe më të zhurmshme. Është përmirësuar gjithashtu sistemi i frenimit, i cili bazohet në atë të modelit 323i të gjeneratës E21.

Manhart Classic Car instaloi një pezullim Raab nga KW, i cili siguroi trajtim sportiv dhe kështu përdorimin e fuqisë së re. Lidhja e ngurtë e Wiechers siguron ngurtësi, e cila përmirëson qëndrueshmërinë dhe saktësinë e drejtimit të makinës.

Makina ka dize origjinale Alpina me goma 215/40 R16 para dhe 225/40 R16 mbrapa. Rrotullat janë në ngjyrë argjendi klasike dhe janë të vendosura në mënyrë perfekte nën makinë falë ndarësve 25 mm përpara dhe mbrapa.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat