​Volvo ka lansuar SUV-in e saj më të vogël tërësisht elektrik

Auto

​Volvo ka lansuar SUV-in e saj më të vogël tërësisht elektrik

Më: 15 nëntor 2023 Në ora: 19:54
Foto ilustrim

Vendosja, qëndrueshmëria, rimëkëmbja... këto janë të gjitha terma që lidhen me Skandinavinë, duke përfshirë gjigantin suedez të automobilave Volvo.

Ky i fundit ka sjellë së fundi njërin prej modeleve më të reja dhe më të vogla në gamë: SUV kompakt plotësisht elektrik i quajtur EX 30.

Metalet e ricikluara përdoren për të bërë karrocerinë, veshjet e brendshme janë bërë kryesisht nga paketimi PET, dhe pëlhura e përdorur për të mbuluar pjesën e brendshme të makinës është marrë nga xhinse të vjetra, të hedhura.

Megjithatë, EX 30 është gjithçka tjetër veçse një koleksion detajesh të ricikluara: është një makinë super-moderne që mund të bëjë shumë rrëmujë në segmentin e saj.

Me një gjatësi prej rreth 4.2 metrash, EX 30 hyn në segmentin e SUV-ve shumë të njohura të qytetit, si VW T-Roc dhe Opel Crossland, ku në nënsegmentin premium dominojnë Audi Q2 dhe BMW X2.

Është interesante se me çmimin e versionit bazë prej 40.709 euro, Volvo i ri nuk është dukshëm më i shtrenjtë se performanca dhe pajisjet e versioneve përkatëse me benzinë ose me naftë të konkurrentëve të lartpërmendur, dhe pikërisht ky është revolucioni.

Asnjëherë më parë një makinë elektrike nuk ka konkurruar me rivalët në segmentin e saj për nga çmimi dhe mund të themi se ka ende shumë argumente në anën e saj.

Kështu, versioni bazë fuqizohet nga një motor 272 kuaj fuqi, i cili e përshpejton makinën në 100 km/h për 5.6 sekonda dhe me një bateri standarde mund të përshkojë 344 km. Me një bateri me kapacitet më të madh, diapazoni rritet në 476 km të respektueshme.

Ata që kërkojnë performancë mund të zgjedhin një version me dy motorë, ku secili drejton një bosht dhe 428 kuaj fuqi e bëjnë performancën fjalë për fjalë sportive. Përshpejtimi deri në 100 km/h zgjat vetëm 3.6 sekonda, dhe me bateri të plotë mund të përshkosh 450 km.

Të gjitha informacionet në lidhje me funksionimin e makinës mund të lexohen në ekranin e vendosur në qendër me një diametër prej 12,3 inç, i cili është i lehtë për t'u kontrolluar nga pozicioni i shoferit.

Disa funksione kontrollohen nëpërmjet timonit shumëfunksional. Vetëkuptohet që lidhja me pajisjet celulare është maksimale: makina mund të mbushë telefonat e zgjuar dhe karta SIM e integruar mundëson lidhjen dhe telemetrinë sipas standardit 5G.

Në këtë mënyrë, elektronika e makinës mund të përditësohet në kohë reale dhe Volvo pretendon se EX 30 - me kalimin e kohës - do të bëhet më i zgjuar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat