Cilat automjete elektrike e humbasin më së shumti efikasitetin e tyre gjatë dimrit

Auto

Cilat automjete elektrike e humbasin më së shumti efikasitetin e tyre gjatë dimrit

Më: 23 nëntor 2023 Në ora: 22:51
Foto ilustrim

Të dhënat nga 10 mijë automjete elektrike (EV) që përfshijnë 18 modele tregojnë një mesatare prej rreth 30 për qind më të ulët të efikasitetit gjatë dimrit.

Ndonëse nuk është sekret që moti i ftohtë zvogëlon efikasitetin e EV-ve, humbja e rrezes nuk është uniforme në të gjitha modelet. Disa shkojnë më mirë se të tjerët.

Gjatë sezonit të dimrit 2022-2023, startup Recurrent mblodhi mijëra të dhëna nga 10 mijë EV për të analizuar se si temperaturat e ulëta ndikuan në efikasitetin e tyre të vozitjes.

Pas analizimit të 18 modeleve EV në të gjithë SHBA, zbuloi se efikasiteti mesatar i perceptuar në dimër ishte mesatarisht 70.3 për qind e efikasitetit të tyre normal.

Përpara se të futemi në të dhënat specifike të modelit, ja pse automjetet elektrike humbasin rrezen kur bie merkuri: Temperaturat e ftohta ndikojnë në reaksionet kimike që çlirojnë energji nga bateria. Ngrohësi i kabinës gjithashtu merr energji shtesë nga bateria e tensionit të lartë, duke reduktuar më tej rrezen elektrike të veturës.

Sot, shumë EV vijnë me pompa nxehtësie që riciklojnë nxehtësinë e tepërt të gjeneruar nga bateria dhe motorët për të përmirësuar efikasitetin dhe për të zvogëluar humbjen e rrezes.

Për thjeshtësi, ne do t’u referohemi këtyre numrave si “varg dimri” dhe “gamë normale” – të dy numrat ndryshojnë nga diapazoni i vendosur nga Agjencia e Mbrojtjes së Mjedisit të SHBA (EPA) dhe duket se janë më realiste se vlerësimet e EPA.

Rezultatet e publikuara nga Recurrent tregojnë se Audi Q8 e-tron 2021-2022 ka humbjen më të vogël të efikasitetit (16 për qind), e ndjekur nga Nissan Leaf 2019 (23 për qind). Vendin e tretë e ndajnë modelet Tesla 3 Long Range, Y Long Range AWD dhe X 100D (24 për qind).

Në anën tjetër të spektrit janë Volkswagen ID.4 nga viti 2021 (me deri në 46 për qind humbje të efikasitetit në dimër), Chevrolet Bolt 2017-2022 (42 për qind) dhe Hyundai Kona 2020/2021, Ford Mustang Mach-E Premium Gama e zgjeruar AWD 2021 dhe 2015 Nissan Leaf (34 për qind).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat