Vendi i parë në botë që ndaloi importin e naftës dhe benzinës - nuk është në Evropë

Auto

Vendi i parë në botë që ndaloi importin e naftës dhe benzinës - nuk është në Evropë

Më: 9 shkurt 2024 Në ora: 06:40
Ky vendim u mor nga qeveria etiopiase

Ndodhet në Afrikë.

Nëse dikush dëshiron të importojë një veturë pasagjerësh në Etiopi, ajo mund të jetë vetëm një automjet elektrike.

Ky vendim u mor nga qeveria etiopiase, duke e bërë Etiopinë vendin e parë në botë që ndalon automobilat me motorë me djegie të brendshme.

Vendimi ndoshta u lehtësua nga fakti se vendi nuk ka prodhim vendas të automjeteve të pasagjerëve, shkruajnë mediat e huaja.

Edhe pse në këtë ka kontribuar edhe fakti që importi i derivateve të naftës është shumë i shtrenjtë, duhet përmendur të ashtuquajturin tranzicion i gjelbër.

Etiopia tashmë ofron subvencione dhe ulje taksash për qytetarët që blejnë vetura elektrike. Paralelisht me vendimin e ri, Etiopia tani do të investojë më shumë në zgjerimin më të shpejtë të infrastrukturës së tarifimit në vend.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat