Xiaomi i bashkohet garës së mbushur me automjete elektrike

Auto

Xiaomi i bashkohet garës së mbushur me automjete elektrike

Më: 31 mars 2024 Në ora: 18:37
Foto ilustrim

Prodhuesi kinez i telefonave, Xiaomi, ka prezantuar automjetin e tij të parë elektrik, përkatësisht Speed Ultra 7.

Kjo lëvizje e kompanisë kineze do të bëjë që ajo të përballet me rivalë si Tesla dhe BYD.

Ndryshe, hyrja e Xiaomi në tregun e veturave elektrike vjen pasi rritja e shitjeve është ngadalësuar globalisht, duke shkaktuar kështu një luftë çmimesh.

Kompania ka shpërndarë imazhe ngacmuese të SU7 që nga viti i kaluar, duke e krahasuar atë me modele si Taycan dhe Panamera të Porsche.

Një tregues i sfidave me të cilat përballen gjigantët teknologjik që duan të prodhojnë vetura elektrike është edhe Apple e cila hoqi dorë nga planet për ndërtimin e një EV.

Bëhet e ditur se kompania kineze do të investojë 10 miliardë dollarë në biznesin e saj të automjeteve gjatë 10 viteve të ardhshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat