Dy marka gjermane të veturave fitojnë më së shumti

Auto

Dy marka gjermane të veturave fitojnë më së shumti

Më: 16 maj 2024 Në ora: 06:32
Foto ilustrim

Për vite me radhë, marzhet në vetura ishin astronomike të larta dhe tani duket se po vjen një rikthim në realitet.

Mesatarisht, marzhi operativ për dhjetë përfaqësuesit më të rëndësishëm ndërkombëtarë të industrisë në tremujorin e parë ishte 7.1 për qind.

Kjo është vlera më e ulët në tre vjet, siç përcaktohet nga Qendra për Menaxhimin e Automobilave (CAM) në Bergisch Gladbach.

Pasi prodhuesit kohët e fundit ishin në gjendje të prodhonin modele me marzh të lartë për shkak të kërkesave të larta dhe pengesave të ofertës, kohët tani po ndryshojnë për shkak të normave të larta të interesit në kapital dhe pasigurive gjeopolitike.

Prodhuesit gjermanë të premiumit BMW dhe Mercedes mbetën prodhuesit më fitimprurës të automjeteve në tremujorin e parë me një kthim operativ prej rreth 11 për qind. Pasohet nga Toyota me 10 për qind. General Motors gjithashtu arriti të rrisë marzhin e saj në 8.7 për qind.

Koncerti Volkswagen ishte në mes me një kthim total prej 6.1 për qind, pak përpara Hyundai (5.8 për qind) dhe Honda (5.6 për qind).

Prodhuesit e veturave elektrike Tesla (5.5 për qind) dhe BYD (4.6 për qind) vuajtën nga rritja e dobët e tregut dhe një luftë çmimesh në disa tregje (më së shumti në Kinë). Nëse shikoni vetëm biznesin bazë, fitimi mesatar për automjet ra në 2253 euro – një rënie prej 19 për qind krahasuar me vitin 2023. Mercedes dhe BMW shkojnë mbi mesataren, kanë një fitim mesatar për automjet 4000 euro.

Kreu i CAM Stefan Bratzel pohon se industria është në një pikë kthese: nga njëra anë, ajo duhet të ofrojë gjithnjë e më shumë automjete me emetim të ulët dhe automjete elektrike, por nga ana tjetër, nuk ka asnjë fitim për t’u bërë me to.

Në veçanti, Bratzel këshillon prodhuesit gjermanë që të ulin më tej kostot përgjatë zinxhirit të vlerës së makinave elektrike duke u fokusuar në inovacionin në mënyrë që të justifikojnë çmimet më të larta të listës për blerësit në krahasim me konkurrentët e rinj kinezë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat