Kjo mund të jetë vetura revolucionare elektrike

Auto

Kjo mund të jetë vetura revolucionare elektrike

Më: 18 maj 2024 Në ora: 08:03
Foto ilustrim

Automjeti elektrik me tre rrota përmban, për ta thënë butë, një dizajn jokonvencional.

Vizionari amerikan i automobilave është përgjegjës për një sërë sipërmarrjesh biznesi që kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në industrinë botërore të automobilave dhe tani paraqet një model revolucionar elektrik.

E keni marrë me mend, po flasim për Malcolm Bricklin, personi që solli Subaru-n në Amerikë.

Partneri me lojtarë seriozë dhe filloi prodhimin e një biçiklete elektrike, por biznesi dështoi për shkak të çmimit të tepruar të dy rrotave, i cili ishte rreth 1400 deri në 1900 dollarë. Megjithatë, ëndrra elektrike mbijetoi. Bricklin 3EV ka ardhur.

Skicat e para të automjetit erdhën në jetë në formën e një koncepti në vitin 2020, dhe tani është koha për të testuar prototipin. Është një automjet elektrik me tre rrota që ka një dizajn jokonvencional, për të thënë të paktën.

Nuk duket aspak si SV-1, vetura sportive që Bricklin prodhoi në vitet 1970. Sipas të dhënave të disponueshme, 3EV ka një motor elektrik të vetëm, bateri të vendosura në qendër dhe një distancë prej 440 km.

Thuhet se automobili është projektuar nga njerëz me përvojë në krijimin e makinave garash. Akoma më mbresëlënëse është brendësia e pajisur shumë, duke përfshirë sisteme të avancuara të asistencës së shoferit.

Megjithatë, ajo që është veçanërisht befasuese është çmimi i shpallur prej 28,980 dollarë.

Ka shumë pikëpyetje përpara këtij projekti, ndaj nuk dihen ende karakteristikat teknike, dizajni përfundimtar i automjetit të prodhimit dhe data e fillimit të prodhimit.

Pa dyshim, ky është një tjetër projekt ambicioz, pas të cilit qëndron ende një vizionar aktiv 85-vjeçar, për të cilin shumë do të donin sinqerisht të kishin sukses. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat