Volkswagen prezanton Golf GTI Clubsport e ri

Auto

Volkswagen prezanton Golf GTI Clubsport e ri

Më: 2 qershor 2024 Në ora: 14:20
Foto ilustrim

Volkswagen ka zbuluar një version të ri, të avancuar të Clubsport të Golf GTI që përkon me ditëlindjen e 50-të të hatchback-ut.

GTI Clubsport i ri ka një avantazh të konsiderueshëm të fuqisë ndaj GTI standard, me 296 kuaj fuqi nga katër cilindra 2 litra turbo, dhe është një nga veturat më të fuqishme në treg që bën tërheqja me rrotat e përparme, duke kaluar Ford Focus ST dhe pothuajse që përputhet me Honda Civic Type R të fuqishëm.

GTI Clubsport u zbulua në Nürburgring 24 Hours në Gjermani, me pistën që luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e parametrave të sistemit të lëvizjes dhe shasisë me porosi.

Përveç rritje ë fuqisë motorike për 34 kuaj fuqi, motori i akorduar EA888 rrit fuqinë e çift rrotullimit të Clubsport nga 370 Nm në 400 Nm të modelit standard, duke e ndihmuar atë të arrijë një shpejtësi prej 0-100 km/h në 5.6 sekonda – vetëm 0.2 sekonda më ngadalë se rivali Honda.

Shpejtësia maksimale mbetet e kufizuar në mënyrë elektronike në 250 km/h si standard, por paketa opsionale Race e rrit atë shpejtësi në 267 km/h.

Nuk ka asnjë opsion të ndërruesit manual, pasi të gjitha modelet GTI tani përdorin një ndërrues automatik me shtatë shpejtësi, por Clubsport mbetet fuqishëm i fokusuar në përvojën e drejtimit me një shasi që është ripunuar për shkathtësi dhe stabilitet. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat