Ja kur do ta prezantojë Rimac prezanton Bugattin e ri me motor V16

Auto

Ja kur do ta prezantojë Rimac prezanton Bugattin e ri me motor V16

Më: 5 qershor 2024 Në ora: 12:59
Bugatti, tani i udhëhequr nga Mate Rimac

Bugatti, tani i udhëhequr nga Mate Rimac, njoftoi një model të ri. Kompania thotë se vetura e re do të ketë një dizajn “plotësisht unik” të frymëzuar nga modelet ikonë Type 57 SC Atlantic, Type 41 Royale dhe Type 35, “secili prej këtyre modeleve “huazon ADN-në e tij për të krijuar një riinterpretim të pastër dhe autentik të markës Bugatti.

Javën e kaluar, Bugatti i dha fund ecurisë tetëvjeçare të Chiron me Super Sport L’Ultime, një model i veçantë. Ky model përfundimtar shënon gjithashtu fundin e motorit të famshëm W16 të markës.

Bugatti zbuloi së fundmi formën dhe paraqitjen e motorit V16, si dhe efektin e tij zanor, ku drejtori ekzekutiv Mate Rimac dha detaje të mëtejshme në një intervistë në konferencën Financial Times Future of the Car në Londër.

Rimac zbuloi se motori punon pa një sistem induksioni të detyruar, ndryshe nga paraardhësi i tij W16 i cili përdorte katër turbochargers. Motori, shtoi ai, do të jetë një metër i gjatë, 400 mm më i gjatë se ai me katër cilindra nga Chiron.

Pavarësisht kësaj dhe integrimit të një elementi të rëndësishëm të lëvizjes elektrike, vetura do të ketë një formë të ngjashme me paraardhësin e saj, sugjeroi Rimac. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat