BMW Flamethrower: A e dini se disa vetura ishin të pajisura me flakëhedhës?!

Auto

BMW Flamethrower: A e dini se disa vetura ishin të pajisura me flakëhedhës?!

Më: 5 qershor 2024 Në ora: 21:46
Foto ilustrim

Në vitin 1998, shpikësi afrikano-jugor, Charl Fourie prezantoi Blaster, një pajisje vetëmbrojtëse e krijuar për të luftuar valën masive të dhunës, rrëmbimeve dhe vjedhjeve të veturave që po përjetonte Johannesburgu, qyteti më i madh i Afrikës së Jugut, në atë kohë.

Blaster, i njohur gjithashtu si BMW Flamethrower, ishte një flakëhedhës i ngjitur në anën e veturës.

Mundësuar nga një rezervuar i gazit të lëngshëm të naftës (LPG) në bagazhin, ato aktivizoheshin nga një kombinim çelësi dhe butoni pranë pedalit të gazit dhe ishin në gjendje të hidhnin flakë deri në dy metra të larta.

Duhet të sqarojmë se Blaster nuk ishte një opsion fabrike dhe as nuk u tregtua drejtpërdrejt nga BMW, megjithëse pseudonimi i tij BMW flakahedhës ishte i popullarizuar në mesin e njerëzve sepse, me sa duket, ishte instaluar më së shumti në veturat e kësaj marke në kohën e tij.

Charl Fourie deklaroi se ai nuk ishte vdekjeprurës dhe as nuk duhej të ishte “ideja ishte të verbohej një person që nuk do të provonte më kurrë diçka të ngjashme”.

CNN raportoi se klienti i parë i Blaster ishte komisioneri i policisë së Johanesburgut, David Walkley. Ligjshmëria e Blaster në Afrikën e Jugut nuk vihej në dyshim, pasi mbështetej nga ligjet e vendit për vetëmbrojtje, të cilat lejuan përdorimin e tij në rrethana të caktuara të justifikuara.

Megjithatë, pajisja kishte një çmim të lartë të shitjes me pakicë në atë kohë (rreth 650 dollarë në atë kohë) dhe nuk u tërhoq me gjithë vëmendjen e medias globale. U shitën rreth 200 pajisje. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat