Sa i thellë është uji i rrezikshëm për veturën tuaj?!

Auto

Sa i thellë është uji i rrezikshëm për veturën tuaj?!

Më: 6 qershor 2024 Në ora: 08:10
Foto ilustrim

Jemi të ekspozuar ndaj ekstremeve të motit gjithnjë e më shpesh. Moti me shi dhe stuhi rezulton në sasi të mëdha uji në rrugë. Është kryesisht shtresa sipërfaqësore, por ndonjëherë do të hasni në një pengesë më të thellë ujore, si ato nën një mbikalim.

Drejtimi i një automjeti nëpër pellgje të thella nuk është i zgjuar për dy arsye – e para është siguria, që është aquaplaning ku rrotat e makinës humbasin kontaktin me asfaltin dhe në automjet do të ndiheni sikur keni shkuar në shesh patinazhi me këpucë tenisi.

Një arsye tjetër është – një ngjarje e tillë mund të jetë e rrezikshme për shëndetin e kafshës suaj metalike. Shmangni ujin më të thellë se 10 centimetra ose ujin që arrin mbi qendrat e rrotave, sepse shumica e automobilave të sotme kanë hyrje të ulëta të ajrit, të cilat në këtë rast mund të tërheqin ujin në motor dhe kjo mund të çojë në pasoja katastrofike, hyrje të ujit në cilindra, plasaritje të shufrat lidhëse për shkak të stresit … Në rastin e automjeteve më të larta, si fuoristrada, kjo thellësi mund të jetë disa centimetra më shumë, por mos e teproni.

Pra, shmangni ujin më të thellë, një veturë nuk është një anije apo një nëndetëse dhe ju lutemi të vozitni më me kujdes në shi.

Rriteni distancën ndërmjet automjeteve para jush nga dy në katër sekonda, sepse distanca e ndalimit të makinës në shi është shumë më e madhe.

Veturat elektrike janë përgjithësisht më pak të ndjeshme ndaj ujit, por kjo nuk do të thotë që ju duhet t’i futni ato në ujë të thellë. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat