Shitjet e veturave elektrike bien në mënyrë dramatike në Gjermani

Auto

Shitjet e veturave elektrike bien në mënyrë dramatike në Gjermani

Më: 7 qershor 2024 Në ora: 22:56
Foto ilustrim

Statistikat e publikuara për maj të vitit 2024 tregojnë se shitjet e automjeteve elektrike në Gjermani ranë me 30.6 për qind të ndjeshme krahasuar me të njëjtin muaj të 2023-ës.

Rënia është dramatike dhe kryesisht për faktin se nuk ka më subvencione për blerjen e automjeteve elektrike. Qeveria gjermane i shfuqizoi në fillim të vitit.

Nga 236,425 vetura të reja të regjistruara në Gjermani muajin e kaluar, rritja e shitjeve të benzinës ishte 2.1 për qind dhe ato kanë peshën më të madhe prej 38 për qind.

Veturat me naftë janë në vendin e dytë me 19 për qind dhe rritje prej 3.2 për qind.

Shitjet hibride mbetën të pandryshuara, ndërsa hibridet plug-in shënuan një rritje margjinale prej 1.7 për qind.

Shitjet totale të të gjitha automjeteve në Gjermani ranë me 4.3 për qind në maj 2024 krahasuar me majin 2023.

Duke folur për makinat elektrike, Tesla përjetoi rënien më të madhe të çdo marke në maj, me shitjet më të ulëta me 64 për qind nga viti në vit. Që nga fillimi i vitit, rënia është 41.4 për qind. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat