A e dini se është e rregulluar sa mund të ‘mashtrojnë’ matësit e shpejtësisë në vetura

Auto

A e dini se është e rregulluar sa mund të ‘mashtrojnë’ matësit e shpejtësisë në vetura

Më: 8 qershor 2024 Në ora: 16:53
Foto ilustrim

Ju ndoshta e dini se matësit e shpejtësisë në vetura nuk janë pajisjet më të sakta në botë. Ka disa arsye për këtë, dhe një nga më të rëndësishmet është se shpejtësia e automjetit matet kryesisht me shpejtësinë e rrotave.

Gomat shpesh janë të dimensioneve të ndryshme, i ndërroni, konsumohen dhe diametri i tyre nuk është gjithmonë i njëjtë.

Kjo është arsyeja pse prodhuesit programojnë kufijtë e gabimit, por ato duhet të jenë gjithmonë të tilla që matësi i shpejtësisë të tregojë një vlerë më të lartë se ajo reale.

Për shembull, ju vozitni 70 km/h dhe shpejtësia tregon 75 km/h. Nuk do të tregojë kurrë 68 apo 65 km/h. Kështu mbrohen prodhuesit e automobilave nga paditë e mundshme pas aksidenteve, por ka edhe një rregullore që rregullon gjithçka.

Kombet e Bashkuara – Komisioni Ekonomik për Evropën (UNECE) ka përcaktuar që shpejtësimatësit në testet e makinave tregojnë një shpejtësi maksimale prej 10 për qind + 4 km/h më të lartë se shpejtësia aktuale. Kjo në mënyrë specifike do të thotë se ata mund të tregojnë një maksimum prej 92 km/h gjatë testimit, dhe makina me të vërtetë drejton 80 km/h. Çdo gjë mbi 92 km/h nuk lejohet.

Pas certifikimit të automjetit, në kushtet reale të rrugës zbatohet një rregull i ri – 10 për qind + 6 km/h për makinat, autobusët, kamionët dhe automjetet e tjera komerciale dhe 10% + 8 km/h për motoçikletat dhe automjetet me tre rrota që janë më të shpejta. prej 50 km/h.

Një studim shqyrtoi gabimet në shpejtësimatësit e makinave, për shembull: pajisjet në Dacia Duster dCi, Mazda MX-5 2.0, BMW 330i M Sport, Skoda Kodiaq 2.0 TDI dhe Seat Arona 1.0 TSI treguan në 80 km/h vlerën prej 83 km. /h. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat