Timoni i ri – ideja është të vendoset një tjetër ekran në vetura

Auto

Timoni i ri – ideja është të vendoset një tjetër ekran në vetura

Më: 11 qershor 2024 Në ora: 22:45
Foto ilustrim

Ekranet, ekranet, ekranet… Nuk bëjmë dot pa to, ekranet janë kudo dhe veturat janë një vend i përshtatshëm për zgjerimin e tyre.

Sikur ngasja të mos jetë e rëndësishme, duhet të argëtoheni dhe të shijoni atë teknologji (të thjeshtë). Ekranet mund të jenë aq të mëdha sa një televizor në dhomën e ndenjes së një milioneri, por ato janë pak të dobishme.

Kjo do të thotë, ne përdorim kryesisht funksione themelore, për shkak të të cilave nuk kemi nevojë për diagonalen e ekranit të filmit. Por prodhuesit nuk dorëzohen, duan akoma më shumë ekrane dhe ZF Lifetech, prodhues i pjesëve të automjeteve, mendoi ta integrojë ekranin në timon.

Deri më tani është vetëm një ide, por nuk mund të jesh kurrë i sigurt se dikush nuk do ta realizojë atë.

Pyetja kryesore është: Ku është airbag? Aty shkon përgjigjja: Në krahun e sipërm të timonit. Këtu është një pyetje tjetër: Çfarë ndodh nëse aktivizohet dhe dora e shoferit është në pozicionin dymbëdhjetë?

Është një gjest i shpeshtë, me të cilin drejtuesit e mjeteve tregojnë statusin, qëndrimin ndaj drejtimit dhe jetës. Ndoshta ZF nuk e ka marrë parasysh këtë, dhe ndoshta e ka marrë, por nuk duan të na e zbulojnë ende.

ZF po mendon të instalojë një ekran qendror ose ekrane të shumëfishta me prekje. Ju mund të zgjidhni funksione të caktuara në ato ekrane – si më parë, në timonin konvencional, por tani gjithçka do të pulsojë dhe do t’ju duhet të drejtoni me kujdes gishtin, për shembull, të aktivizoni hi-fi ose të zgjidhni një funksion të kontrollit të lundrimit.

Pritet që një timon i tillë të jetë veçanërisht interesant në automjetet që do të kenë një lëvizje gjysmë autonome. Shikoni dhe gjykoni vetë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat