Golf festoi 50 vjetorin e prodhimit, një punëtor ka punuar në montimin e të 8 gjeneratave

Auto

Golf festoi 50 vjetorin e prodhimit, një punëtor ka punuar në montimin e të 8 gjeneratave

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 10:26
Nicola Benenati është pjesë e kësaj historie prej 45 vitesh, dhe njëkohësisht ka punuar në prodhimin e të tetë gjeneratave.

Volkswagen festoi 50 vjetorin e prodhimit të Golfit në Wolfsburg.

Prodhimi serik i modelit të gjeneratës së parë filloi në pranverën e vitit 1974.

Nicola Benenati është pjesë e kësaj historie prej 45 vitesh, dhe njëkohësisht ka punuar në prodhimin e të tetë gjeneratave.

Të ftuar në sallën 12 të fabrikës kryesore ishin punonjësit, bordi i drejtorëve të markës i udhëhequr nga drejtori ekzekutiv Thomas Schäfer, përfaqësues të bordit të drejtorëve të grupit dhe këshillit të punës, dhe përfaqësues të politikanëve vendas.

Mes tyre është edhe Nicola Benenati, i cili prej 45 vitesh punon në prodhimin e Golfit dhe që ka punuar në montimin e të tetë gjeneratave të modelit.

Një tjetër nga punonjësit më të vjetër është Roland Walter, i cili dëshmoi fillimet e prodhimit të Golf II, 40 vjet më parë në sallën e sapondërtuar në atë kohë 54.

Në një bisedë me Viktor Schoke, një punonjës i ri në sallën 12, Walter diskutoi sesi prodhimi ka ndryshuar në mënyrë drastike në pesëdhjetë vitet e fundit.

Gjatë asaj kohe, më shumë se gjysma e 37 milionë Golfeve të shitura në mbarë botën u prodhuan në selinë e markës në Wolfsburg, pra më shumë se 20 milionë njësi të Volkswagen kompakt.

Me rastin e 50-vjetorit, punonjësit kanë prezantuar edhe një Golf jubilar shumë të veçantë.

Zemra e markës Volkswagen ndodhet në kanalin Mittelland midis Hanoverit dhe Magdeburgut. Fabrika në Wolfsburg është selia e veturave të pasagjerëve Volkswagen dhe është fabrika më e madhe e veturave në botë me rreth 70,000 punonjës.

Deri më sot, më shumë se 48 milionë automjete janë prodhuar në Wolfsburg, më shumë se çdo fabrikë tjetër veturash në botë.

Me më shumë se 20 milionë automjete, Golf është modeli që është prodhuar në vend për kohën më të gjatë.

Në vendin e dytë, me gati 12 milionë automjete të shitura, është ‘buba’ legjendare, që u prodhua në Wolfsburg nga viti 1945 deri në 1975.

Aktualisht, përveç Variantit Golf dhe Golf, në Wolfsburg prodhohen edhe Touran dhe Tiguan. Modeli i ri Tayron do të shtohet në fund të vitit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat