Electrify America do të fillojë kufizimin e karikimit në 85% “për të reduktuar kohën e pritjes”

Auto

Electrify America do të fillojë kufizimin e karikimit në 85% “për të reduktuar kohën e pritjes”

Më: 9 korrik 2024 Në ora: 19:28
Sapo të arrijë atë numër, karikuesi do të ndalojë automatikisht karikimin dhe fillon periudha “pritëse” prej 10 minutash.

Electrify America sapo ka njoftuar një pilot program për të reduktuar përfundimisht kohën e pritjes.

Siç shpjegon Electrify America, disa stacione – duke filluar me vetëm 10 në Kaliforni – nuk do t’ju lejojnë të karikoni një EV përtej 85%, shkruajnë mediat e huaja.

Sapo të arrijë atë numër, karikuesi do të ndalojë automatikisht karikimin dhe fillon periudha “pritëse” prej 10 minutash.

Nëse ende nuk e keni hequr makinën nga karikuesi pas këtyre 10 minutave, do të aplikohen tarifa shtesë.

Qëllimi është që makinat të largohen nga karikuesit e shpejtë të EA pasi të kenë përfunduar tashmë “karikimin e tyre në masë”.

Me teknologjinë e sotme, në thelb çdo EV ngadalëson në mënyrë drastike shpejtësinë e karikimit pasi të kalojë rreth 80% të gjendjes së karikimit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat