Vetura më e shpejtë në botë - në letër - Bota Sot
Vetura më e shpejtë në botë - në letër

Auto

Vetura më e shpejtë në botë - në letër

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 19:26
Shelby Supercars

Shtatë vjet më parë, SSC North America, më pas i quajtur Shelby SuperCars, prezantoi konceptin Tuatara.

Shelby Supercars tërhoqi vëmendjen në 2007 kur Ultimate Area rrëzoi shpejtësinë e Bugatti Veyrona me 412.28 km/h.

Tuatara u shpall si një makinë edhe më e shpejtë, por pa dritën e ditës vetëm shtatë vjet pas njoftimit.

Ndërkohë, Bugatti ka rikthyer rekordin në pozitat e tij me Super Sport, por në 2010 ai ishte përsëri përgjegjës për vendosjen e rekordit në shtegun Koenigsegg me Ager RS në 447.23 km/h.

Megjithatë, amerikanët njoftojnë se Tuatara do ta tejkalojë atë rekord dhe premton të përshpejtojë 0-100 km/h në më pak se 2.5 sekonda dhe një shpejtësi maksimale prej mbi 482 km/h.

Vetura është projektuar nga Jason  Kastriot, njeriu përgjegjës për Maserati GranTurismo dhe Ferrari P4 / 5, dhe vetura peshon vetëm 1.247 kg.

Në vend të motorit 7,0-litërsh të paraqitur në vitin 2011, Tautara tani ka një njësi prej 5,9 litrash që po zhvillon 1,760 kuaj fuqi në letër.

Megjithatë, fuqia e përgjithshme është e mundur vetëm me djegien e bioetanolit E85, ndërsa benzina standarde 91-oktane zhvillon 1.350 kuaj fuqi.

Spekulohet se SSC Tuatara do të kushtojë rreth 2 milionë dollarë, fillimi i prodhimit pritet më 2019, dhe do të kufizohet në 100 njësi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...