Pak shpresë për paqe në Hodeidën të Jemenit - Bota Sot
Pak shpresë për paqe në Hodeidën të Jemenit

Azia

Pak shpresë për paqe në Hodeidën të Jemenit

Më: 27 shkurt 2019 Në ora: 16:28
Foto Ilustrim

Banorët e lodhur nga lufta në qytetin Hodeida të Jemenit kanë pak shpresë për paqen, ndërkohë që OKB-ja rimori kontrollin e depove të ndihmës ushqimore jetike në vijën e frontit, shkruan AFP.

Kombet e Bashkuara që prej shtatorit nuk janë në gjendje të arrijnë në Mills të Detit të Kuq - që mbajnë grurë të vlerësuar për të ushqyer 3.7 milionë njerëz për një muaj - në një zonë të kontrolluar nga qeveria pranë qytetit, vetëm pak metra larg nga ku rebelët Huthi janë të stacionuar.

Misioni të martën erdhi pas një marrëveshjeje të arritur më 17 shkurt, në të cilën palët në konfliktin e Jemenit ranë dakord të ri-vendosnin luftëtarët e tyre jashtë porteve dhe larg zonave të rëndësishme për përpjekjet humanitare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...