Pakistani bën thirrje për paqe me Indinë - Bota Sot
Pakistani bën thirrje për paqe me Indinë

Azia

Pakistani bën thirrje për paqe me Indinë

Më: 23 mars 2019 Në ora: 17:03
Foto

Pakistani kërkon paqe me Indinë dhe ata duhet të përqëndrohen në shëndetësi dhe arsim, tha presidenti pakistanez të shtunën gjatë një paradë për të treguar fuqinë e saj ushtarake pas një trazire të tensionuar midis fqinjëve të armatosur me armë bërthamore, shkruan Reuters.

Konflikti midis rivalëve shpërtheu muajin e kaluar pas një sulmi me bomba vetëvrasëse të pretenduar nga një grup militant me bazë në Pakistan në partinë indiane të rajonit të kontestuar dhe të ndarë të Kashmirit, që vrau 40 policë paraushtarak.

"Ne nuk besojmë në luftë dhe duam të zgjidhim problemet përmes dialogut," tha Presidenti Arif Alvi në fjalimin e tij në Ditën e Republikës së Pakistanit.

"Në vend të luftës duhet të përqendrohemi në arsim dhe shëndetësi."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...