Kina dhe Koreja e Veriut hapin një kalim të ri kufitar - Bota Sot
Kina dhe Koreja e Veriut hapin një kalim të ri kufitar

Azia

Kina dhe Koreja e Veriut hapin një kalim të ri kufitar

Më: 10 prill 2019 Në ora: 14:38
Foto

Një qytet kinez ka hapur një kalim të ri kufitar me Korenë e Veriut - pajisur me detektorë rrezatues - edhe pse bisedimet midis Uashingtonit dhe Phenianit kanë rënë në pikëpyetje për mosmarrëveshjet për lehtësimin e sanksioneve bërthamore, shkruan AFP.

Kalimi i ri kufitar në autostradë u hap në qytetin verilindor të Ji'an të hënën, duke plotësuar tri portet ekzistuese me veriun, tha qyteti në një deklaratë të botuar në faqen e saj të internetit të martën.

"Pas tre vitesh përpjekjesh të palodhur, u hapën zyrtarisht portet autostradë Ji'an-Manpo të Kinës Veri-Koreane," tha një deklaratë zyrtar të qytetit.

Projekti kushton 42 milionë dollarë dhe qyteti vlerëson 500,000 ton mallra dhe 200,000 njerëz të kalojnë nëpër portin e ri çdo vit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...