Sri Lanka bllokon mediat sociale pas shpërthimeve të së dielës në ditën e Pashkëve - Bota Sot
Sri Lanka bllokon mediat sociale pas shpërthimeve të së dielës në ditën e Pashkëve

Azia

Sri Lanka bllokon mediat sociale pas shpërthimeve të së dielës në ditën e Pashkëve

Më: 22 prill 2019 Në ora: 09:13
Foto

Autoritetet e Sri Lankës nxitojnë pezullimin e shumicës së mediave sociale pas sulmeve të së dielës së Pashkëve në kisha dhe hotele, duke vrarë qindra njerëz, një reagim dramatik që pasqyron mosbesimin e grumbulluar në aftësinë e kompanive amerikane të internetit për të kontrolluar përmbajtjen e dëmshme, shkruan AP.

Bllokimi i mediave sociale përfshirë Facebook dhe shërbimet WhatsApp dhe Instagram u njoftua nga portali zyrtar i lajmeve i qeverisë, i cili përmendi përhapjen e "raporteve të rreme të lajmeve" në internet. Observatori i NetBlocks tha se zbuloi një ndërprerje të qëllimshme të platformave popullore, si dhe YouTube, Snapchat dhe Viber. Twitter u shfaq i paprekur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...