Irani nuk do të lejojë asnjë vend të zëvendësojë naftën e tij në treg - Bota Sot
Irani nuk do të lejojë asnjë vend të zëvendësojë naftën e tij në treg

Azia

Irani nuk do të lejojë asnjë vend të zëvendësojë naftën e tij në treg

Më: 25 prill 2019 Në ora: 10:46
Ilustrim

Irani nuk do të lejojë asnjë vend të zëvendësojë shitjet e naftës në tregun global, tha Ministria e Jashtme të enjten, pasi Shtetet e Bashkuara i thanë importuesve të ndalojnë blerjet iraniane nga muaji maj, shkruan Reuters.

Uashingtoni ka vendosur të mos rinovojë përjashtimet e saj nga sanksionet e SHBA kundër Iranit që u dha vitin e kaluar blerësve të naftës iraniane.

Një zyrtar i lartë i administratës amerikane tha të hënën se Presidenti Donald Trump ishte i bindur që Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të mbushnin çdo boshllëk të mbetur në tregun e naftës.

"Republika Islamike e Iranit nuk do të lejojë asnjë vend të zëvendësojë Iranin në tregun e naftës. Shtetet e Bashkuara dhe ato vende do të jenë përgjegjëse për çdo pasojë, "tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme iraniane Abbas Mousavi.

Zëdhënësi, komentet e të cilit u raportuan nga agjencia e lajmeve Fars, dënoi Arabinë Saudite, eksportuesin më të madh të naftës në botë dhe Bahreinin për të mirëpritur sanksionet e SHBA mbi Teheranin.

Ministri i Energjisë Saudite Khalid al-Falih tha të enjten se Kina nuk kishte "kërkuar" ende më shumë naftë pasi Shtetet e Bashkuara vendosën t'i japin fund heqjeve të saj që i kishin lejuar Pekinit të vazhdonte blerjen nga Teherani.

Pasi Shtetet e Bashkuara rihapnin sanksione mbi eksportet e naftës të Iranit në nëntor, fillimisht u lejonte tetë blerësve më të mëdhenj të naftës iraniane të vazhdonin blerjen e importeve të kufizuara për gjashtë muaj deri në prill.

Pas sanksioneve shtrënguese mbi Iranin, fitimet në çmimet e SHBA u përplasën nga një rritje në furnizimin me SHBA.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...