Izraeli rihap vendkalimet kufitare me Gazan - Bota Sot
Izraeli rihap vendkalimet kufitare me Gazan

Azia

Izraeli rihap vendkalimet kufitare me Gazan

Më: 13 maj 2019 Në ora: 14:18
Izraeli i ka hapur vendkalimet kufitare me Rripin e bllokuar të Gazas

Izraeli i ka hapur vendkalimet kufitare me Rripin e bllokuar të Gazas pasi më parë i kishte mbyllur ato për shkak të shpërthimit të dhunës së përgjakshme disa ditë më parë.

Një zëdhënëse e ministrisë izraelite të mbrojtjes tha se pika kufitare për kalimin e njerëzve, “Erez” dhe pika kufitare për kalimin e mallrave, “Kerem Shalom” janë të hapura dhe po funksionojnë normalisht.

Të dy këto vendkalime ishin mbyllur më 4 maj, kur militantët e Hamasit dhe Xhihadit Islamik hodhën qindra raketa në Izrael dhe ushtria izraelite kreu disa sulme ajrore në Gaza si kundërpërgjigje.

Katër civilë izraelitë dhe 25 palestinezë, përfshirë nëntë militantë, u vranë gjatë luftimeve dyditore, të cilat përfunduan pas arritjes së një marrëveshjeje armëpushimi mes palëve.

Zyrtarët palestinezë thanë se Izraeli është pajtuar që ta lehtësojë bllokadën e gjatë të enklavës së varfër në këmbim të qetësimit të situatës.

Izraeli nuk e ka konfirmuar marrëveshjen, por tashmë e ka larguar ndalesën për barkat palestineze të peshkimit që veprojnë në bregdetin e Gazas.

Izraeli thotë se bllokada është e nevojshme për ta izoluar Hamasin, me të cilët i ka zhvilluar tri luftëra nga viti 2008. Sidoqoftë, analistët thonë se kjo bllokadë është dënim kolektiv ndaj dy milionë banorëve të Gazas, shkruan “AFP”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...