Kina nuk lejon anijet amerikane të vijnë në Hong Kong - Bota Sot
Kina nuk lejon anijet amerikane të vijnë në Hong Kong

Azia

Kina nuk lejon anijet amerikane të vijnë në Hong Kong

Më: 14 gusht 2019 Në ora: 00:02
Hong Kong

Pekini zyrtar ka refuzuar një kërkesë të dy anijeve luftarake të marinës amerikane për të vizituar Hong Kongun në javët e ardhshme, thanë zyrtarë amerikanë që dëshiruan të mbeten anonimë.

Ata thanë se anija ‘Green Bay’ kërkoi leje për të vizituar Hong Kongun më vonë këtë muaj, ndërsa kryqëzuesi i ‘Lake Iri’ kërkoi leje për shtator.

Njëri nga zyrtarët shtoi se asnjë arsye specifike nuk ishte dhënë për refuzimin, por se një veprim i tillë nuk ishte i paparë, pasi Kina tashmë e ka refuzuar një kërkesë të ngjashme në shtator 2018.

Kriza politike në Hong Kongun e administruar nga Kina po thellohet dhe sot policia u përlesh me protestuesit që bllokuan terminalin e aeroportit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...