Kina tregon raketa të reja të - Bota Sot
Kina tregon raketa të reja të

Azia

Kina tregon raketa të reja të

Më: 1 tetor 2019 Në ora: 14:56
Foto

Ushtria e Kinës të martën tregoi pajisje të reja në një sfilatë në Pekinin qendror për të shënuar 70 vjet nga themelimi i Republikës së Popullit, përfshirë raketat hipersonike-rrëshqitëse që ekspertët thonë se mund të jenë të vështira për Shtetet e Bashkuara për t'iu kundërvënë.

Në një fjalim në fillimin e spektaklit gati tre-orësh, shumë të koreografizuar, Presidenti Kinez Xi Jinping tha se vendi i tij do të qëndronte në rrugën e "zhvillimit paqësor", por që ushtria do të mbronte me vendosmëri sovranitetin dhe sigurinë e vendit.

Kina thotë se sfilata, ngjarja më e rëndësishme politike e vendit, e cila paraqiti më shumë se 15,000 trupa duke marshuar nëpër një pjesë të Sheshit Tiananmen ndërsa luftëtarët e avionëve që gjurmonin tymin me ngjyrë të ngritur lart, nuk ka për qëllim të frikësojnë ndonjë vend të veçantë.

Por ekspertët e mbrojtjes e shohin atë si një mesazh për botën se aftësia ushtarake e Kinës po rritet me shpejtësi, madje pasi përballet me sfida të mëdha, përfshirë muaj të protestave antiqeveritare në Hong Kong dhe një ekonomi të ngadalësuar, raporton Reuters.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...